Dell Inspiron 3668 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

| 0 Komentarzy
Sprawdzamy, z jakich komputerów składa się seria Inspiron 3668. Czy warto się nią zainteresować?

Są to kolejne zestawy uniwersalne, które powinny trafić zarówno do klientów biznesowych, jak i domowych. Na rynku oferowane są w różnych wersjach konfiguracyjnych, toteż nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby wybrać interesujące nas podzespoły.

Polecane komputery

Dell Inspiron 3668 – dane techniczne

Dell Inspiron 3668 – dostępne konfiguracje

Producent postawił na swobodę wyboru w praktycznie każdym aspekcie. Dzięki temu możliwy jest zakup komputera dostosowanego do obsługi programów graficznych, gier komputerowych czy też do użytku domowego. Oczywiście poszczególne zestawy są zróżnicowane także pod względem cenowym, co dla wielu osób będzie miało ogromne znaczenie.

Analizę dostępnych rozwiązań warto rozpocząć od kart graficznych. Jeżeli nie zależy nam na obsłudze nowych gier czy też szczególnie zaawansowanych programów graficznych, możemy ograniczyć się wyłącznie do modeli korzystających z jednostek zintegrowanych. Zapłacimy za nie oczywiście najmniej. W przeciwnym wypadku, warto celować w zestawy wyposażone w kartę Nvidia GeForce GTX 1050Ti z 4 GB pamięci GDDR5. Jest to niezwykle popularna karta ze średniej półki cenowej, często montowana w komputerach biurowych, domowych i gamingowych.

Odpowiednia ilość pamięci i wysokie taktowanie rdzenia sprawiają, że jednostka potrafi naprawdę wiele. Nie jest to oczywiście jedyna karta montowana w komputerach Dell Inspiron 3668. Na rynku bardzo często znaleźć można również zestawy wyposażone w karty Nvidia GeForce GTX 1050 oraz GT 1030 – obie z 2 GB pamięci własnej. Wyróżniają się one niższą wydajnością, która jednak i tak wystarczy do obsługi wielu podstawowych programów.

Na sporo możliwości wyboru możemy liczyć także w przypadku procesorów. Komputery z omawianej serii pracują na procesorach Intel Core siódmej generacji. Zapewniają one przyzwoite osiągi, które powinny zadowolić większość użytkowników. Największą mocą obliczeniowa wyróżnia się procesor Intel Core i7-7700.

Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie 3600 MHz w trybie bazowym. Może ona zostać podbita do 4200 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i współczynnik TDP wynoszący 65 W. Wszystko to przekłada się na więcej niż przyzwoitą wydajność, którą potwierdzają wyniki wielu testów wydajnościowych. W programie Cinebench R15 układ uzyskał średnią na poziomie 178 punktów w trybie jednowątkowym i 857 punktów w trybie wielowątkowym.

Komputery z procesorem Intel Core i7 kosztują najwięcej, dlatego jeśli zależy nam na pewnych oszczędnościach, należy celować w konfiguracje, które zostały oparte na układzie Intel Core i5-7400. Jest to czterordzeniowy i czterowątkowy układ o uniwersalnym zastosowaniu. Jego taktowanie wynosi od 3000 MHz w trybie bazowym do 3500 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji jest pamięć podręczna trzeciego poziomu o pojemności 6 MB. Ze względu na mniejszą ilość wątków w porównaniu z i7-7700, układ poradzi sobie nieco gorzej podczas obsługi szczególnie wymagających programów. Różnica nie jest jednak duża – w programie Cinebench R15 procesor uzyskał kolejno 149 i 564 punktów.

W komputerach najtańszych znajdziemy natomiast układ Intel Core i3-7100, dysponujący dwoma rdzeniami, czterema wątkami i taktowaniem wynoszącym 3900 MHz (wyniki w Cinebench R15 kolejno 168 i 425 punktów). Do procesora należy dobrać oczywiście pamięć RAM. Producent zdecydował się na kości typu DDR4, o taktowaniu wynoszącym 2400 MHz.

Uzupełnieniem specyfikacji każdego zestawu będzie oczywiście dysk twardy. Na rynku dostępne są przede wszystkim modele korzystające wyłącznie z dysków HDD, jednak bez problemu znajdziemy również komputery z dodatkowym dyskiem SSD.

Dell Inspiron 3668 – wygląd

Podobnie jak wiele komputerów z rodziny Inspiron, modele 3668 zostały zamknięte w obudowie typu Micro Tower, wyróżniającej się kompaktowymi wymiarami, bardzo dobrze sprawdzającymi się zwłaszcza na stanowiskach z ograniczoną ilością wolnego miejsca. Jeżeli chodzi o design, nie wyróżnia się on niczym specjalnym – do dyspozycji otrzymaliśmy prostą, elegancką konstrukcję, która nie rzuca się w oczy.

Oczywiście całość została wykonana bardzo solidnie. Pochwalić należy dobór materiałów, a także zastosowane rozwiązania, które zapewniają odpowiedni przepływ powietrza. Ma to oczywiście pozytywny wpływ na kulturę pracy sprzętu. Szkoda jednak, że producent nie zdecydował się na zamontowanie większej liczby portów i złączy. W zestawach znajdziemy wszystko to, co potrzebna, jednak warto było dodać do tego coś więcej.

Dell Inspiron 3668 – cechy

Producent chwali się nie tylko wysoką jakością wykonania sprzętu, ale również sporą swobodą rozbudowy zestawu. Prosta do zdemontowania obudowa, wolne złącza, porty i sloty pozwalają zarówno na wymianę konkretnych podzespołów, jak i dokupienie nowych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby rozszerzyć przestrzeń dyskową czy też zwiększyć ilość wykorzystywanej pamięci RAM.

Omawiana seria składa się z komputerów, które dobrze sprawdzają się w biznesie, jednak mogą również pełnić funkcję kluczowego elementu w domowych centrach multimedialnych, wykorzystywanych między innymi do oglądania filmów czy też słuchania muzyki.

Dell Inspiron 3668 – wydajność

Chcąc uzyskać najwyższą moc obliczeniową, warto zainteresować się komputerami wyposażonymi w procesor Intel Core i7-7700. Potrafi on po prostu najwięcej. Do niego należy dodać co najmniej 8 GB pamięci RAM oraz dedykowaną kartę graficzną, najlepiej model Nvidia GeForce GTX 1050Ti z 4 GB pamięci własnej.

Jej specyfikacja wskazuje, że bez problemu poradzi sobie z obsługą profesjonalnych programów graficznych i projektowych, a także z wieloma grami typu AAA. Potwierdzają to zresztą wyniki testów wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance GPU, karta uzyskała średni wynik na poziomie 9453 punktów, natomiast w 3DMark Cloud Gate Standard wyniósł on 50939 punktów.

Wszystko to doskonale pokazuje, że mamy do czynienia z bardzo przyzwoitą jednostką ze średniej półki jakościowej. Z takiej mocy obliczeniowej będą zadowolone zwłaszcza osoby lubujące się w ogrywaniu nowych gier komputerowych.

Dell Inspiron 3668 – wady i zalety

Do czynienia mamy z bardzo uniwersalnymi zestawami komputerowymi, które powinny przypaść do gustu użytkownikom biznesowym i domowym. Producent zadbał o przygotowanie kilku zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, co należy zapisać po stronie zalet serii. To samo tyczy się wydajności poszczególnych podzespołów. Dobre wyniki uzyskują zwłaszcza komputery najmocniejsze, które bez problemu poradzą sobie ze specjalistycznymi programami i nowymi grami.

Dla wielu osób zaletą modeli Dell Inspiron 3668 będzie również kompaktowa obudowa Micro Tower, która nie zajmuje zbyt wiele wolnego miejsca. Po stronie plusów znajdzie się również możliwość stosunkowo łatwej rozbudowy zestawu. Największą wadą wydaje się ograniczony zestaw portów i złączy.

ZALETY

  • Kilka zróżnicowanych konfiguracji do wyboru
  • Bardzo przyzwoita wydajność najmocniejszych wersji
  • Zróżnicowanie cenowe
  • Kompaktowa, solidna obudowa
  • Wiele możliwości rozbudowy

WADY

  • Ograniczony zestaw portów i złączy

Dell Inspiron 3668 – podsumowanie, czy warto?

Przedstawioną wyżej serię można polecić bardzo szerokiej grupie potencjalnych odbiorców. Swoje konfiguracje znajdą zarówno klienci domowi, jak i biznesowi. Jest to możliwe dzięki udostepnieniu zróżnicowanych wersji sprzętowych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.